Vývoj robotiky

Založenie Katedry automatizácie a regulácie na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU koncom päťdesiatych rokov bolo vyvolané potrebami rozvoja spoločnosti. Rozvoj mechanizácie, automatizácie a regulácie v ostatných vyspelých krajinách prinášal so sebou zvýšenie produktivity práce a odbremenenie pracovníkov v továrňach od ťažkej fyzickej práce. Z tohto dôvodu bol i v našej republike program na zavádzanie mechanizácie a automatizácie hlavne v strojárenskom a chemickom priemysle, ale aj v energetike. Jedným z predpokladov splnenia týchto cieľov, bola aj výchova odborníkov pre túto oblasť.
Na prelome 60. a 70. rokov sa na katedre riešila problematika mnohoparametrových systémov, autonómnosť a invariantnosť, adaptívne učiace sa systémy a pod. Okrem uceleného súboru predmetov teórie riadenia, bolo na katedre vybudovaných do konca 70. rokov celkovo 25 predmetov z oblasti automatizácie. Katedra významne prispela k vytvoreniu k celoštátnej koncepcie odborového štúdia Technická kybernetika, ktoré bolo postavené na báze širokoprofilového štúdia so solídnym teoretickým základom.
V rokoch 1982 a 1983 bol prvý krát na KAR STU založený predmet Robototechnika, ktorý bol orientovaný hlavne na robotiku pre študentov piateho ročníka inžinierskeho štúdia. Prednášajúcim učiteľom Robototechniky sa stal Prof. Ing. Václav Kalaš, DrSc, ktorý bol vtedajším vedúcim katedry automatizácie a regulácie.
V roku 1987 bol na katedre vytvorený projekt intenzifikácie pedagogického procesu s experimentálnymi učebnými plánmi v rámci študijného odboru Technická kybernetika, projekt sa týkal predovšetkým študijného zamerania Robotika. V tomto období si vytvorilo Slovensko dominantné postavenie v oblasti rozvoja Česko-Slovenskej robotiky, kompletnej automatizácie a senzoriky. Katedra sa významným spôsobom podieľala na rozvoji robotiky aj na celej SVŠT. Katedra od roku 1963 do teraz vychovala viac ako 3000 úspešných absolventov odboru Automatizačná technika, Technická kybernetika a Automatizácia, ako aj ďalších absolventov nadstavbových, resp. postgraduálnych študií.
Na katedre sa dlhodobo spája vedecká činnosť so spoluprácou s praxou. Tvorivé výsledky získané vo výskumných úlohách, sa neskôr úspešne aplikovali v praxi v rôznych odvetviach priemyslu. Výskumná činnosť i spolupráca s praxou zasahovali do mnohých oblastí automatizácie a robotizácie. Kolektív výskumných pracovníkov na katedre dosiahol významné výsledky v oblastiach servosystémov, najviac so zameraním na roboty vyšších generácii, na obrábacie stroje, technologické linky a pružné výrobné systémy.
Výsledky vedeckovýskumnej činnosti z oblasti robotiky boli prezentované na niekoľkých medzinárodných výstavách ROBOT v Brne, kde si získali mimoriadne veľký záujem priemyselných organizácií a domácich i zahraničných výskumných inštitúcií.
Na katedre boli postupom času od jej vzniku až po súčasnosť vytvorené nové štruktúry robustných systémov riadenia, pohybových systémov, inteligentných pohybových systémov, pohybových systémov s pružnosťou, mobilných robotických systémov a pod.