Rezací automat

História:
Pre Štátny výskumný ústav textilný (ŠVÚT) Liberec, v rokoch 1985 až 1990 navrhla a vyrobila Katedra automatizácie a regulácie na Elektrotechnickej fakulte (EF) SVŠT v Bratislave riadenie pre rezací automat.

Využitie:
Mnohovrstvové vyrezávanie dielov oblekov a rôznych tvarov látky pre textilný priemysel.

Konštrukcia a riadenie:
Samotná nosná konštrukcia kvôli dobrej stabilite robota pozostáva z masívneho oceľového stola, nad ktorým jazdí portál. Na portály je uchytená technologická hlavica s kmitavým rezacím nastrojom (nožom), ktorá jazdí spolu s portálom. Automat disponoval veľkou rýchlosťou rezu s veľmi presným polohovaním technologickej hlavice, čo bolo dosiahnuté vďaka číslicovým servosystémom s krokovými motormi v uzavretých štruktúrach s použitím drobenia kroku. Pomocou zariadenia s výkonom až 40kW sa k stolu veľkou silou prisaje až sto kusov látky, čiže jedným rezom sa da vyrezať sto kusov rovnakých dielov. Diely sa v počítači automaticky rozmiestnia na reznú plochu materiálu, aby bolo čo najlepšie využitie látky, čím sa zabezpečí čo najmenší odpad. Softwarovo je možné zväčšiť alebo naopak zmenšiť žiadaný tvar rezu, čiže s jedným typom obleku je možné robiť väčšie aj menšie strihy, čo bolo veľmi vhodné pre rýchlu masovú výrobu.

Zhrnutie:
Na základe modelu rezacieho automatu sa neskôr začalo vyrábať vela iných zariadení, napr. na vyrezávanie ocelových plechov pre priemysel.

Na vývoji sa podielali:
Riadenie navrhla Skupina servosystémov Katedry automatizacie a regulacie FEI STU. Na programoch matematických modelov vyrezávaných častí oblekov, ako aj na ich optimálnom rozmiestnení na pracovnej ploche sa podieľala Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave

Galéria: